Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Metody ogrzewania domów
W polskich domach ciągle królują paliwa stałe i płynne.
Stosowane są w:
- piecach węglowych
- kotłach olejowych
- kotłach opalanych peletem
- kotłach opalanych drewnem
- kotłach gazowych
Część z nich wymaga regularnego uzupełniania opału, brudzą, emitują do atmosfery szkodliwe substancje. Coraz częściej nie spełniają rygorystycznych przepisów w zakresie ekologii. Jednak te metody ogrzewania nie są w tym artykule przedmiotem naszego zainteresowania. Skupiamy się na nowoczesnym ogrzewaniu domu.
Ogrzewanie z odnawialnych źródeł energii
Do innowacyjnych, energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska technologii ogrzewania należą:
- pompy ciepła
- fotowoltaika
- kolektory słoneczne
Pompa ciepła – ciepło z natury
Pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera energię z otoczenia - powietrza, gruntu lub wody. Służy zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody.
Zależnie od wybranego typu pompy instalacja wamaga zamontowania „szafy” na zewnątrz budynku, rozprowadzenia w gruncie systemu rur lub dostępu do zbiornika wodnego.
Pomijając niezaprzeczalny aspekt proekologiczny, za instalacją takiego rozwiązania przemawia niski koszt eksploatacji, bezobsługowe działanie urządzenia, dobre parametry grzewcze, bezpieczeństwo i uniezależnienie od dostępności i wahania cen paliw.
Pompy ciepła obecnie uważane są za najbardziej energooszczędne systemy grzewcze.
Choć koszt zakupu i instalacji pompy jest spory, stosunkowo szybki zwrot inwestycji przy zapewnianej przez producentów i instalatorów kilkudziesięcioletniej wydajności pracy urządzenia to rozwiązanie niewątpliwie opłacalne.
Warto skorzystać z możliwości dofinansowania takiej instalacji. Jednym z programów jest Moje ciepło.
Przeczytaj, czy warto zainstalować pompę ciepła - jakie są wady i zalety tej metody ogrzewania, z jakimi kosztami należy się liczyć?
Rozsądnym rozwiązaniem jest instalacja pompy ciepła i fotowoltaiki – działanie takiego systemu jest praktycznie bezkosztowe i całkowicie proekologiczne.
Fotowoltaika – energia ze słońca
Instalacje fotowoltaiczne mają na celu przetworzenie energii z promieniowania słonecznego na energię elektryczną dostarczaną do gniazdek w domu.
Składają się z paneli wyposażonych w ogniwa fotowoltaiczne. Pochłaniają energię słoneczną, którą za sprawą tzw. efektu fotowoltaicznego przekształcają w prąd stały, a następnie przekazują do falownika, który przekształca prąd stały w zmienny i dostosowuje parametry do potrzeb budynku.
Ważne jest właściwe usytuowanie budynku względem słońca. Jeśli nie ma on odpowiedniej ekspozycji, instalacja utraci swoją wydajność.
Wskazując zalety tego rozwiązania w pierwszej kolejności również należy wymienić aspekt proekologiczny – instalacja nie emituje żadnych szkodliwych substancji, panele wykonane są z materiałów podlegających recyklingowi.
Instalacja fotowoltaiczna jest prosta w obsłudze, właściwie wymagania jedynie reagowania na komunikaty z falownika informujące o niestandardowej pracy.
Jej zastosowanie wraz z ogrzewaniem elektrycznym to doskonałe połączenie. Istotną zaletą jest uniezależnienie od dostawców energii i rosnących jej cen. Wyprodukowane nadwyżki prądu można użyć w późniejszym terminie. Jest też racjonalnym uzupełnieniem dla pompy ciepła, która do swojej pracy potrzebuje energii elektrycznej.
Choć w ostatnim czasie panele fotowoltaiczne wyrastały na dachach domów niczym grzyby po deszczu (również za sprawą dofinansowania inwestycji) i nadal tych instalacji przybywa, to obawę przed wykorzystaniem tego rozwiązania zaczęły budzić regulacje prawne oraz polityczne. W dobie kryzysu energetycznego pojawiają się głosy o zmianie w zakresie zobowiązań prosumentów związanych z produkcją energii pozyskiwanej ze słońca.
Nie można pominąć wysokiego kosztu instalacji. Urządzenia, ich montaż a potem przeglądy i konserwacja wymagają niemałych wydatków.
Kolektory słoneczne – ogrzewanie słońcem
Kolektory czy kotły słoneczne również czerpią energię ze słońca. Ich zadaniem jest zamiana energii słonecznej w ciepło.
Wydajność takiej instalacji jest zależna od pory roku, dnia i warunków pogodowych.
Kolektory słoneczne wykorzystywane są głównie do podgrzewania bieżącej wody, ewentualnie zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Niestety w naszym położeniu geograficznym jest za mało słońca w ciągu roku, aby kolektor stał się jedynym źródłem ciepła w domu.
Optymalnie dobrane urządzenie ogrzeje 80-90% ciepłej wody użytkowej i maksimum 30% wody do celów grzewczych.
Kolektory sprawdzą się w domach ogrzewanych prądem – przejmą podgrzanie wody. Niekiedy wystarczą 2-3 słoneczne godziny, aby uzyskać o kilka stopni cieplejszą wodę w zbiorniku.
Najważniejszym elementem instalacji jest kolektor, który przechwytuje ciepło z promieniowania słonecznego i przekazuje je czynnikowi roboczemu (którym może być woda lub roztwór glikolu) do instalacji c.w.u..
Tu – podobnie ja w instalacji fotowoltaicznej – istotne jest właściwe usytuowanie kolektora, optymalnie od strony południowej, w miejscu niezacienionym. Może być on umieszczony na dachu, ścianie budynku lub jako obiekt wolnostojący.
***
Interesują Cię inne nowoczesne i proekologiczne rozwiązania w domu?
Dowiedz się, czym jest dom pasywny.
Czym charakteryzują się budynki inteligentne?
Przeczytaj więcej o zielonym budownictwie.
Poznaj fotowoltaikę w domu i firmie.